معرفی تنیس آزاد استرالیا ۲۰۲۰ ؛پیش‌بینی مسابقات این تورنومنت جذاب با بتکارت

0

رقابت‌های تنیس آزاد استرالیا ۲۰۲۰ از ۳۰ دی ماه تا ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۸ در شهر ملبورن استرالیا برگزار می‌شود و برترین تنیسوران دنیا از جمله رافائل نادال، نواک جوکوویچ و راجر فدرر در اولین تورنمنت از رقابت‌های چهارگانه موسوم به گرند اسلم با هم به رقابت می‌پردازند.

پیش بینی بازی های ورزشی در بتکارت

تنیس آزاد استرالیا ۲۰۲۰ ؛ شرط‌بندی مهیج یکی از مهم‌ترین رویدادهای ورزشی جهان با بتکارت

در حال حاضر در جدول رده بندی تنیس جهان در بخش مردان رافائل نادال اسپانیایی در رده نخست دنیا ایستاده است. در بخش زنان نیز اشلی بارتی در این جایگاه قرار دارد.

مسابقات تنیس آزاد استرالیا، اولین تورنمنت از رقابت‌های چهارگانۀ موسوم به گرند اسلم است که هر ساله در ماه ژانویه در پارک ملبورن برگزار می‌گردد. ۱۰۸اُمین دورۀ این مسابقات از روز دوشنبه هفته جاری آغاز می‌شود و تنیس‌بازهای برتر جهان به مدت ۲ هفته در رده‌های انفرادی و دونفره مردان، انفرادی و دونفره زنان، دوبل مختلط و تنیس با ویلچر با یک‌دیگر به رقابت می‌پردازند.

بزرگ‌ترین رویداد ورزشی جهان را می‌توان در حال حاضر به تنیس آزاد استرالیا اختصاص داد که قرار است در نیم‌کره جنوبی کره زمین برگزار شود. این مسابقات سال ۱۹۰۵ معادل ۱۱۵ سال پیش شروع به کار کرد. در ابتدا و تا سال ۱۹۸۷ بر روی زمین چمن برگزار می‌شد تا اینکه در سال ۱۹۸۸ زمین مسابقات به هارد از نوع ریباند آیس تغییر پیدا کرد. پرش زیاد توپ و هم‌چنین چسبندگی بالای این زمین که سلامتی بازیکنان را به خطر می‌انداخت، سبب شد از سال ۲۰۰۸ از نوع دیگری هارد کورت به نام Plexicushion در این مسابقات استفاده شود. راجر فدرر و سرنا ویلیامز تنها بازیکنانی هستند که توانسته‌اند بر روی هر دو زمین، صاحب عنوان قهرمانی شوند. اما از سال ۲۰۲۰ به بعد، رقابت‌های آزاد استرالیا بر روی زمین‌های هارد از نوع Greenset برگزار خواهد شد.

آتش سوزی استرالیا و تاثیر آن بر مسابقات

تنیس آزاد استرالیا ۲۰۲۰
روز سه‌شنبه گذشته شاخص کیفیت هوا در ملبورن با عبور از مرز ۲۰۰ واحد در وضعیت «بسیار ناسالم» قرار گرفت و باعث تاخیر در برگزاری بازی‌های انتخابی و لغو جلسات تمرینی بازیکنان شد. تعدادی از بازیکنان از جمله برنارد تامیک هم امروز در هنگام بازی دچار مشکلات تنفسی شدند و مداوای پزشکی دریافت کردند. این درحالی است که پیش‌تر مسئولین برگزاری مسابقات اعلام کرده بودند که سلامت بازیکنان و تماشاگران اولویت اصلی آن‌هاست و آماده هستند تا در صورت ادامه وضعیت ناسالم هوا در ملبورن بازی‌ها را در زمین‌های سرپوشیده برگزار کنند. با این وجود و درحالی‌که نواک جوکوویچ مرد شماره دو تنیس جهان نیز چندی پیش از احتمال به تعویق افتادن مسابقات صحبت کرده بود، کرگ تایلی رییس فدراسیون تنیس استرالیا ابراز امیدواری کرده که مسابقات طبق برنامه انجام شود: «ما انتظار داریم مسابقات بدون تاخیر و در زمان مقرر برگزار شود؛ اقدامات لازم را برای این منظور انجام داده‌ایم.» مسابقات آزاد استرالیا در مجموعه‌ «ملبورن پارک» میزبانی می‌شود که سه استادیوم اصلی آن مجهز به سقف متحرک بوده و ۸ زمین سرپوشیده دیگر نیز در این مجموعه وجود دارد که در صورت لزوم می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند‌‌. دور اصلی مسابقات آزاد استرالیا از فردا آغاز می‌شود و حال باید دید مسئولین چه تصمیمی برای برگزاری این بازی‌ها خواهند گرفت‌. لازم به ذکر است به دنبال آتش‌سوزی‌های مهیب در استرالیا و نابودی بخش وسیعی از جنگل‌ها و محیط زیست این کشور، جامعه تنیس نیز تلاش کرد تا در کنار دیگر گروه‌های اجتماعی سهمی در مقابله با این فاجعه بزرگ ایفا کند. در همین ارتباط، اتحادیه تنیس مردان در پایان مسابقات ATP Cup مبلغ ۵۰۰ هزار دلار به نهادهای امدادی استرالیا اهدا کرد.

رکورد بیشترین تماشاگر:

مسابقات آزاد استرالیا، رکورددار بیشترین حضور تماشاگر در تورنمنت‌های گرند اسلم است. در سال ۲۰۱۹ تعداد ۷۹۶,۴۳۵ نفر در پارک ملبورن، محل برگزاری مسابقات حضور پیدا کردند.

استادیوم‌های تنیس آزاد استرالیا

رقابت‌های آزاد استرالیا نخستین گرند اسلمی است که استادیوم‌های خود را به سقف متحرک مجهز کرد تا برگزاری مسابقات هنگام شرایط نامناسب آب‌و‌هوایی با اخلال مواجه نگردد.
سه استادیوم این مجموعه یعنی «راد لیور» و «ملبورن آرنا» و «مارگارت کورت» دارای سقف متحرک هستند و ظرفیت آن‌ها به ترتیب ۱۴,۸۲۰، ۱۰,۵۰۰ و ۷,۵۰۰ نفر است. مجموعه ملبورن پارک در مجموع ۲۵ زمین تنیس را در خود جای داده است.
تورنمنت آزاد استرالیا هم‌چنین در برنامۀ توسعه و بازسازی ۲۷۱ میلیون دلاری خود، ساخت یک استادیوم با گنجایش ۵۰۰۰ صندلی را کلید زده است.


تایبریک به ست نهایی

در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸، مسئولین برگزاری مسابقات اوپن استرالیا اعلام کردند که از سال ۲۰۱۹ از سیستم تایبریک در ست نهایی این مسابقات استفاده خواهد شد. بدین‌صورت که در ست نهایی (ست سوم برای مسابقات زنان و ست پنجم برای مسابقات مردان) پس از تساوی ۶-۶ در گیم‌شماری، یک سوپر تایبریک ۱۰ امتیازی برنده بازی را مشخص خواهد کرد. پیش از این، مسابقه تا زمانی‌که اختلاف در گیم‌شماری به عدد ۲ می‌رسید، ادامه پیدا می‌کرد.

توپ‌‌های مسابقات

از سال ۲۰۱۹ بازی‌های آزاد استرالیا با توپ‌های برند «دانلوپ» بازی می‌شوند. شرکت تجهیزات ورزشی دانلوپ با یک قرارداد ۵ ساله، وظیفه تأمین توپ‌های اوپن استرالیا را بر عهده دارد. تا قبل از سال ۲۰۱۹ شرکت «ویلسون» تأمین‌کننده توپ‌های مسابقات بود.

قهرمانان پیشین گرند اسلم آزاد استرالیا

در سال ۲۰۱۹، نواک جوکوویچ اسطورۀ صرب با غلبه بر رقیب دیرینش رافائل نادال در دیداری یک‌طرفه، برای هفتمین بار جام قهرمانی اپن استرالیا را بالای سر ببرد.

در بخش زنان، نائومی اوسکا جوان اهل ژاپن با برتری مقابل پترا کویتووا دومین عنوان گرند اسلم خود را کسب کرد.

پیر-اوگ اربر نیکولاس ماهوت فرانسوی نیز در بخش دونفره مردان و سامانتا استوسر و شوایی ژنگ در قسمت دونفره زنان موفق به کسب عنوان قهرمانی شدند.


رکوردداران تنیس آزاد استرالیا:

نواک جوکوویچ با ۷ قهرمانی، رکورددار تعداد عناوین در مسابقات آزاد استرالیا به‌شمار می‌رود.

در بخش دونفره مردان نیز باب و مایک برایان با ۶ عنوان، بیشترین تعداد قهرمانی را به خود اختصاص داده‌اند.

در بخش انفرادی زنان، مارگارت کورت با ۱۱ عنوان قهرمانی رکوردار است که از این تعداد، ۷ عنوان قبل از سال ۱۹۶۹ به دست آمده است. بعد از سال ۱۹۶۸ نیز سرینا ویلیامز با ۷ عنوان، رکوردار قهرمانی در اپن استرالیا است.

رکوردهای ثبت شده در تنیس آزاد استرالیا بعد از دوران حرفه‌ای شدن تنیس
بخش مردان

 • بیشترین تعداد قهرمانی: نواک جوکوویچ با ۷ قهرمانی
 • بیشترین تعداد قهرمانی پیاپی: نواک جوکوویچ با ۳ دوره (۲۰۱۱, ۲۰۱۲, ۲۰۱۳)
 • بیشترین تعداد قهرمانی در بخش دونفره: باب و مایک برایان با ۶ قهرمانی (۲۰۰۶, ۲۰۰۷, ۲۰۰۹, ۲۰۱۰, ۲۰۱۱, ۲۰۱۳)
 • جوان‌ترین قهرمان: متس ویلاندر در سال ۱۹۸۳ با ۱۹ سال و ۳ ماه سن
 • مسن‌ترین قهرمان: کن رزوال در سال ۱۹۷۲ با ۳۷ سال و ۲ ماه سن
 • طولانی‌ترین مسابقه: دیدار بین نواک جوکوویچ و رافائل نادال در فینال سال ۲۰۱۲ – زمان مسابقه: ۵ ساعت و ۵۳ دقیقه

بخش زنان

 • بیشترین تعداد قهرمانی: سرینا ویلیامز با ۷ قهرمانی (۲۰۰۳, ۲۰۰۵, ۲۰۰۷, ۲۰۰۹, ۲۰۱۰, ۲۰۱۵, ۲۰۱۷)
 • بیشترین تعداد قهرمانی پیاپی: مارگارت کورت، ایوان گولاگونگ کاولی، اشتفی گراف، مونیکا سلس و مارتینا هینگیس هرکدام با ۳ قهرمانی پیاپی
 • بیشترین تعداد قهرمانی در بخش دونفره: مارتینا ناوراتیلووا با ۸ قهرمانی (۱۹۸۰, ۱۹۸۲, ۱۹۸۳, ۱۹۸۴, ۱۹۸۵, ۱۹۸۷, ۱۹۸۸, ۱۹۸۹)
 • جوان‌ترین قهرمان: مارتینا هینگیس در سال ۱۹۹۷ با ۱۶ سال و ۳ ماه سن


امتیازات و جوایز نقدی تنیس آزاد استرالیا ۲۰۲۰

جوایز نقدی مسابقات استرالیا در سال ۲۰۱۹ با ۱۳/۶ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۷۱/۰۰۰/۰۰۰ دلار استرالیا رسیده است. جوایز نقدی و میزان امتیازات مراحل و رده‌های مختلف گرند اسلم استرالیا را ملاحظه می‌کنید:

ردیف دور اول دور دوم دور سوم دور چهارم دور یک‌چهارم دور نیمه‌نهایی فینالیست قهرمان
انفرادی ۹۰,۰۰۰$ ۱۲۸,۰۰۰$ ۱۸۰,۰۰۰$ ۳۰۰,۰۰۰$ ۵۲۵,۰۰۰$ ۱,۰۴۰,۰۰۰$ ۲,۰۶۵,۰۰۰$ ۴,۱۲۰,۰۰۰$
دونفره ۲۵,۰۰۰$ ۳۸,۰۰۰$ ۶۲,۰۰۰$ ۱۱۰,۰۰۰$ ۲۰۰,۰۰۰$ ۳۸۰,۰۰۰$ ۷۶۰,۰۰۰$
دونفره مختلط ۶,۲۵۰$ ۱۲,۰۰۰$ ۲۴,۰۰۰$ ۵۰,۰۰۰$ ۱۰۰,۰۰۰$ ۱۹۰,۰۰۰$
ردیف دور اول دور دوم دور سوم دور چهارم دور یک‌چهارم دور نیمه‌نهایی فینالیست قهرمان
انفرادی مردان ۱۰ ۴۵ ۹۰ ۱۸۰ ۳۶۰ ۷۲۰ ۱۲۰۰ ۲۰۰۰
دونفره مردان ۰
انفرادی زنان ۱۰ ۷۰ ۱۳۰ ۲۴۰ ۴۳۰ ۷۸۰ ۱۳۰۰
دونفره زنان ۱۰ ۱۳۰ ۲۴۰ ۴۳۰ ۷۸۰ ۱۳۰۰

پیش بینی‌های انجام شده برای مسیر رسیدن تا فینال سه تنیسور بخت اول قهرمانی در بخش انفرادی مردان

مسیر احتمالی رافائل نادال تا فینال:

 • دور اول: دلین
 • دور دوم: سوزا
 • دور سوم: بوستا
 • دور چهارم: خاچانوف/کیریوس
 • یک‌چهارم: تیم
 • نیمه‌پایانی: مدودف
 • فینال: جوکوویچ

مسیر احتمالی نواک جوکوویچ تا فینال:

 • دور اول: اشتروف
 • دور دوم: بازیکنی از جدول مقدماتی
 • دور سوم: اونس/نیشیوکا
 • دور چهارم: شوآرتزمن
 • یک‌چهارم: سیتسیپاس
 • نیمه‌پایانی: فدرر
 • فینال: نادال


مسیر احتمالی راجر فدرر تا فینال:

 • دور اول: جانسن
 • دور دوم: کرایینوویچ
 • دور سوم: هورکاچ
 • دور چهارم: شاپووالوف/دیمیتروف
 • یک‌چهارم: برتینی
 • نیمه‌پایانی: جوکوویچ
 • فینال: نادال

تنیس آزاد استرالیا ۲۰۲۰

 • در مسابقات امسال، رافائل اسپانیایی مرد اول تنیس جهان که امسال در مسابقات جام ATP به‌همراه تیم اسپانیا به مقام نایب‌قهرمانی دست یافت، در این دوره بخت نخست قهرمانی محسوب می‌شود. نادال که اولین و تنها عنوان خود در ملبورن را در سال ۲۰۰۹ به‌ دست آورد، برای بیستمین جام گرند اسلم و رسیدن و به رکورد راجر فدرر تلاش خواهد کرد.
 • بعد از نادال، نواک جوکوویچ مدافع عنوان قهرمانی مسابقات به‌عنوان سید شمارۀ دو در این مسابقات حضور خواهد یافت. جوکوویچ که در فینال “ATP Cup” توانست نادال را پشت سر بگذارد، با آمادگی کامل پا به این مسابقات خواهد گذاشت.
 • راجر فدرر، اسطورۀ سوئیسی و قهرمان شش دورۀ آزاد استرالیا نیز سید سوم مسابقات امسال است و برای ۲۱ـمین گرند اسلم خود و فاصله گرفتن از ماتادور تلاش می‌کند.
 • پس از فدرر، دنیل مدودف، دومینیک تیم و استفانوس سیتسیپاس به‌ترتیب بخت‌های چهارم، پنجم و ششم رقابت‌ها به‌شمار می‌روند.
 • در بخش زنان، اشلی بارتی و کارولینا پلیشکووا دو بخت اول قهرمانی هستند و نائومی اوساکا قهرمان دورۀ قبل نیز به‌عنوان سید سوم در مسابقات حضور خواهد داشت.

با پیش بینی مسابقات تنیس آزاد استرالیا در سال ۲۰۲۰ با بتکارت همراه باشید.

پیش بینی بازی های ورزشی در بتکارت

پاسخ دهید